Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Bir Fikrin mi Var? Gençler’in ilk finalistleri belli oldu

Eyl 22, 2015

Türk televizyonlarındaki tek girişimcilik programı ‘Bir Fikrin mi Var?’ yeni yayın döneminde TV 360 ekranlarında fırtına gibi esmeye başladı. İlk bölümü geçtiğimiz cumartesi akşamı yayınlanan programın ilk finalistleri de belli oldu. Yaşları 7 ila 17 arasında değişen çocukların icatlarını tanıttığı bölümde jüri, 2 projeyi finale taşıdı. ‘Çamurlu suyu temizleyen kaktüs’ projesiyle 7 yaşındaki Berat Uludağ ile 17 yaşındaki 3 kız çocuğunun ‘şemsiyeli tekerlekli sandalye’ projeleri yarışmanın birincisi oldular. İlk bölümüyle sosyal medyanın en çok konuştuğu program olan ‘Bir Fikrin mi Var?’ bu sezon yenilikleriyle de dikkat çekiyor. ‘Bi Fikrin mi Var?’ın ilk beş programında girişimci ruha sahip, okul çağındaki 20 dahi çocuk ‘Bir Fikrin mi Var? Gençler’ adı altında yarışacak.

19 Eylül Cumartesi günü saat 20.10’da ilk bölümüyle izleyicilerle buluşan ‘Bir Fikrin mi Var? Gençler’ jüri üyeleriyle de fark yaratıyor. Jüri koltuğunda bu yıl Mektebim Okulları’nın sahibi Ümit Kalko, TMG Dış Ticaret Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfield, son 20 yıldaki tüm çocuk nesillerinin Tolga Abisi Tolga Garipoğlu ile ‘Bir Fikrin mi Var?’ın yapımcısı Fuat Sami oturuyor. İlk programın konuk jüri üyesi ise Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu oldu. Vatan Şaşmaz’ın sunumuyla gerçekleşen programda, yaşları 7-17 arasında değişen çocukların jüri üyeleriyle yaşadıkları tatlı atışmalar yarışmayı daha da renklendirdi.

7 yaşındaki Berat’ın projesi Afrika’ya umut oldu

Kaktüs türü olan kaynanadili bitkisinin öz suyunu kullanarak kirli ve bulanık suların temizlenmesini sağlayan 7 yaşındaki Berat’ın projesi özellikle Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun dikkatini çekmeyi başaran projeler arasında yer aldı. Yarışmada Mehmet Güllüoğlu, 7 yaşındaki Berat’ı Kızılay olarak destekleyeceklerini, Berat’ın projesini Afrika’ya götürerek bataklıkları kurutmak istediğini belirtti.