Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Sezon finaline yaklaşırken 'Ufak Tefek Cinayetler' de neler oluyor? Featured

Written by  May 25, 2018

Dizi Gazete yazarı Sibel Doğu sezon finaline yaklaşan 'Ufak Tefek Cinayetler' dizisini yorumladı

Uzun zamandır bu sezon biter mi yoksa gelecek sezon da devam eder mi diye düşünüyordum ‘Ufak Tefek Cinayetler’ hakkında.  İnternette gelecek sezon da devam edeceği yönünde çıkan haberlerine karşın şahsi fikrim bu hikayenin bir sezon daha yürümeyeceği yönünde idi.  Zaman zaman tıkanan konu akışı nedeniyle oldukça sıkıcı bölümler izledik sonuç olarak. Ancak buna rağmen geçen hafta sonu dizinin resmi sosyal medya hesaplarında ‘sezon finaline son 3 bölüm’ duyurusu yapılarak dizinin devam edeceği resmi ve net olarak açıklanmış oldu.  Bu hikayenin daha da kısır döngüye girmeden devam edeceğine çok inanmasam da ikinci sezonun olacak olmasına sevindim aslında. Bu sene takip ettiğim tek dizi olduğundan olsa gerek karakterlerin işlenen cinayetten sonraki hayatlarına nasıl devam edeceğini de merak etmiyor değilim.

Dizinin iki bölüm sonra sezon finali yapacağını düşünürsek, ölen karakteri öğrenmemize oldukça az kaldı diyebiliriz sanıyorum ki. Sezon finalinde ölen karakteri göstermeden bölümü bitermezler diye umuyorum zira. Yoksa izleyicinin yavaş yavaş kaybolan ilgisi bir yana yaz boyunca medyaya yavaş yavaş sızabilecek ‘şu oyuncu diziden ayrıldı’ dedikodularından zaten kimin öldüğünü anlarız.

İzlediğimiz son bölümlere gelirsek… Son iki bölümde ölmeyen iki karakteri öğrendik. Gerçi ben kendi adıma Taylan ya da Burcu’nun ölen karakter olduğunu hiç düşünmemiştim ama artık ölmeyen ana karakterlerin de cinayet gününe dair bir şeyler söyleme zamanı gelmişti. Taylan’ın geçen bölüm söylediği ‘O gün Oya ve Merve arasında bir ortaklık vardı. Bir şey planlıyorlardı’ sözünü ilk duyduğumda aklıma ikisinin ortak noktası olarak Serhan veya Edip gelmişti ama bu bölüm anladık ki söz ettikleri kişi Elif’miş. Tam Merve’nin suç ortağı olabilecek iticilik ve sinsilikte bir karakter olan Elif hakkında şuan tek söyleyebileceğim ölen karakter çıkmamasını dilemek. Zira, bu kadar bölüm bir ara karakter için heyecanlanmış olmayı hiç istemem.  O, Oya’ya yaptıklarından dolayı umuyorum ki, hak ettiği gibi mesleki lisansını kaybeder ve dizide bir daha görünmez.

Seyirciler arasında uzun zamandır tartışılan Oya- Merve savaşına dair de yazmak istediğim bir şey var.  Kimi izleyiciler Oya’yı savunuyor kimi taraf da Merve’yi haklı buluyor. Oya’nın evli erkekle bir beraberlik yaşaması tabi ki savunulacak bir durum değil ancak bu yasak aşkı öğrenen Merve’nin de aldatılan ve gururu kırılan mağdur eş rolü oynamasına sinir olmuyor değilim. Merve kalbi ve ruhu kötü, entrikacı bir karakter.  Arkasından entrika çevirmediği bir sofradaki tuzluk kaldı desek yeridir.  Geçtiğimiz bölümlerde dibinden ayrılmayan Pelin’e yaptıkları bile malum. Aldatılması Oya’yı yavaş yavaş öldürmeye çalışmasını da, akıl sağlığını kaybetmesi için onu zehirlemesini de haklı çıkarmıyor. Üstelik Serhan’ı sevmediği de gün gibi ortada. O, sadece Serhan’ın soyadını seviyor, onun soyadı sayesinde yarattığı hakimiyet gücüne hayran. Bir nevi güç ve ego zehirlenmesi yaşayan bir karakter hatta.  Bu durumda bence Merve, Oya’nın Serhan’la birlikte olmak hariç ona yapacağı kötülükleri hak etmiyor değil. Kısacası ben bu savaşta Oya’nın tarafını tutan bir izleyiciyim. Merve’ye dair sevdiğim tek nokta Aslıhan Gürbüz’ün muhteşem performansı.

Merve’den söz etmişken, Edip ile arasındaki garip duruma da değinelim. Merve’nin lisede Edip’e aşık olduğunu öğrendiğimizden beri bu iki karakter arasında bir yakınlaşma bekliyoruz zaten. Ancak bu durum hala net olarak gerçekleşmedi.  Edip, daha Merve’nin ona olan hislerini anlamadı ama Merve’ye garip bir kur yapıp duruyor.  Oya’ya aşıkken ona hayatının en büyük kötülüğünü yapan kadına sırf onu bir gece üzgün gördü diye birden bire aşık olması aslında saçma geliyor bana. Merve’nin güvenini kazanmak için Serhan’a Oya’ya kötülediği sahneden hareketle  Merve’ye karşı bir intikam plan olduğunu düşünmek istiyorum ama hikaye biraz karmaşık ilerlediği için ne olur ne biter tam da tahmin edemiyorum. Bu iki karakterin ilişkisine anlam veremeyip, ne olduğunu anlamasam da sonlarını oldukça merak ediyorum. Geçtiğimiz bölümde; her ne karda inkar etse de Merve, Edip’i çıkacak olaylardan korumak istediği için partiye gelmesini istemedi. Ancak, Edip’in dizideki her karakter gibi o partiye geleceği de kesin olduğuna göre onun da katil ya da maktul olma olasılığı mümkün.  

Aslında son birkaç haftadır, dizideki dış ses yani anlatıcı olduğu için ölen karakter Edip olabilir mi diye düşünüyorum . Aklımdaki bir başka ihtimal de; Edip’in katil olması ve hapishanede koğuş arkadaşlarına Sarmaşık hikayesini anlatıyor olması.

Son bölümde herkes farklı bir cinayet planı kurguladı. Merve yine ikili oynayarak Oya ve Elif’ten kurtulmayı planlıyor, Pelin Merve’yi ortadan kaldırmak istiyor, Arzu Burcu’yu öldürme işine girişti. Bu durumda ölenin bu öldürülmek istenen karakterlerden başka bir karakter çıkacağını düşünüyorum. Yani seçeneklerimiz arasında; Serhan, Edip, Pelin, Arzu gibi karakterler mevcut… Ama bir yanım da Merve’nin ölmüş olabileceğini düşünüyor. Hatta geçtiğimiz haftalarda ölen ya Merve ya Serhan diyordum. Katil de, ölen Merve ise Serhan ya da Oya, ölen Merve ise Oya katil çıkacak gibi bir teori geliştirmiştim.  Bana bunu düşündüren sahne de, cinayet günü katil ile maktul arasında bir arbede yaşandığı söylendiği sırada kavga eden iki kadının gösterilmesi ve sonradan elbiselerinden bunların Oya ve Merve olduğunu anlamamız oldu. Ancak; dizide cinayete dair verilen ipucular o kadar karmaşık ilerliyor ki, yoldan geçen bir vatandaş bile ‘Ölen karakter benim’ dese olabilir gözüyle bakacağım.

Cinayet olayı ile ilgili anlam veremediğim bir nokta var dizide. İlk bölümde cinayetin bir öfke cinayeti olduğu söylenmişti. Yani plansız, bir anlık bir öfkeyle meydana gelen bir durum gibi yansıtılmıştı. Öldürme kastı ile hareket edilmeden birkaç bölümdür üstü kapatılmaya çalışılırken söylendiği gibi ‘kazara’ işlenen bir cinayet süsü verilmişti. Oysa şuan ince ince cinayet planı yapıyor her karakter.  Fark ettiğim bir diğer mantık hatası da; yine ilk bölümde cinayetin işlendiği tarih dizinin de başladığı zamanlar olan Ekim ayına ait bir tarihti. Şimdi de cinayet ‘yaza merhaba’ partisinde işleniyor. Ama bunları her dizide olan ‘ufak tefek’ mantık ve devamlılık hatalarına yoralım ve devam edelim.

Bir de, maktulun düşmeden önce aldığı bir darbe ve kafatasının ölmeden önce çatlamış olduğu durumu var. Mehmet’i kaybedince hırsından boks yapmaya başlayan Burcu’nun sahneleriyle başkomserin ‘kafatası çatladığıysa vuran güçlü birisi olmalı’ sözü arka arkaya verilince bu kafatası çatlatma hamlesini Burcu’nun yaptığını düşünüyoruz tabi ki şimdilik. İlk akla gelen Arzu oluyor ancak ölenin Arzu olduğunu pek sanmıyorum ben kendi adıma. Burcu da, Mehmet dışındaki erkek karakterlerle pek alakalı birisi olmadığına göre ölen karakter kadın olabilir diyorum ben burada. Aklımda, Pelin ve Merve isimleri ön plana çıkıyor ama bu bölüm sarı saçlarıyla pek bir çirkinleşmiş gördüğümüz Burcu şaşırtmaca olabilir elbette ki.  Dizide dobra dobra laflarıyla çok harika tespitler yapan ve arada bir görünmesine rağmen dizide en hayran olduğum karakter olan avukat hanımın da geçen bölümde sarfettiği ‘Müvekkilim artık şüpheli değil’ lafını hatırlarsak Merve ve Arzu’dan da birisi hayatta demektir bu arada.

Son olarak Oya’nın üzerinden bir kez daha kalkan ölü toprağı ve mucizevi hamileliğine gelirsek..  İntihar ederken rahmine aldığı darbe sonucu hamile kalması çok zor olan Oya’nın bir bölümde illa ki hamile kalacağını zaten dizinin bölümünde tahmin etmiştik. Her dizide oluyor böyle mucizevi durumlar. Elif ve Merve’nin bir olup arkasından çevirdiği dolapları intihar ederken anlayan Oya için de söylenecek tek söz herhalde kendisine soğuğun iyi geldiği tespiti olacak. Zira, geçtiğimiz bölümlerde de buzhanede kapalı kaldıktan sonra o üzerine yapışan pasiflikten kurtulmuştu.   Oya’nın kuruyunca eski pasif haline dönmesini umarak ve en çok da Oya’nın bebeğinin akıbetini merak ederek şu anlık yazımı noktalıyorum. Bir de, Oya’nın hamile olduğunu birden bire vahiy inmiş gibi ağır koliyi kaldırmamasını hatırlayarak anlayan ve şarap getirerek içip içmeyeceği testiyle emin olmak isteyen zeka küpü Serhan Aksak’a selam olsun.

Sibel Doğu Twitter