Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'a haftanın yorumu: Dostuz sırdaş değil

Kas 29, 2017

DiziGazete.com yazarı Dilek Doğu'nun Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz yorumu:

Dostuz Sırdaş Değil Ah dostum Yaşar vah dostum Yaşar. Ben zaten senin ne kadar sağlam bir dost olduğunu olacağını ilk katıldığın bölümde söylemiştim. Sen bunu her geçen bölüm bizlere ekran başında sizleri soluksuz izlerken ispatlıyorsun. Kimsesiz Yaşar yine yapacağını yaptı kimsesiz çocuklarını yollamış kara Mürsel hangi hastanede öğrenmiş. Birde üzerine reisin tüm adamlarını da oraya yollamış. Bombacı Ender yine bombalarını almış gitmiş. Hastanede adamın cebine bombayı bırakıverdi. Fikret gitti adamın önce kulağını kopardı sonra öldürdü. Ama maalesef yanlış bilgi almışlardı. Kara Mürsel’i ellerinden kaçırdılar. Hızır reise gelince kazasız belasız çıktı. Tabi ki evine mutlu huzurlu yuvasına gelene kadar bayağı sorunlar yaşayarak geldi eve. Bunlar neler derseniz zaten malumunuz. Daha tecrit aracın da iken Mürsel’in saldırısına uğradı. Kurtulsa da daha olayları tam çözümleyememiş olması onu çıldırtsa da evde maalesef sessiz durmaya çalışıyor. Ama neden bilmiyorum neden Meryem sadece kendi kızı ölmüş gibi davranmaya devam ediyor. Ah be Meryem yapma etme tabi ki acı çekiyorsun evlat acısı bu. Sen kızını kara topraklara verdin. Ama sadece sen değil kocanda verdi oğlun ablasını verdi. Hayriye sultan torununu diğerleri yeğenlerini kuzenlerini herkes canının bir parçasını koydu o toprağa. Neden bir tek sen kaybetmiş gibi davranıp. Hızır reisi bile karşına alıyorsun. Biz izleyici olarak senin eski Meryem’i özledik. Bu yeni Meryem’in bazı hareketleri ekran başında ki hayranlarını çok üzüyor. Evet Meryem’e o dediğim dedik hanım ağa tavırları çok ama çok yakışıyor. Bunu hepimiz biliyor ve kabul ediyoruz. Hele hele ki o paltonu-ceketini omzuna atıp edalı yürüyüşün ile salınman işte o sahneler güzeldi. Ama o sahnelerde tadı damakta kalan güzel anlardı. Çok fazla sakız gibi uzatılması biraz içini bayıyor insanın sanki.

Hızır’ı tehdit etmesi kızımın intikamı diye tutturması biraz olmuyor sanki. Özellikle reisten habersiz düzenlediği kahvaltıda yine Hızır’a karşı çıkması olmadı bence. Ama orada kahvaltıda tabi ki aslında Ceylan yine gizliden gizliye laf soktu Meryem’e sevgim bitmedi demesi beni çileden çıkardı eminim bir çok kişide aynı fikirdedir. Kadın durup durup İlla laf sokma derdinde. Arkadaş bu ne bitmez Hızır sevgisi imiş. Aslında sevgimi inat mı onu da çözebilmiş değilim. Sanki bazen bu Ceylan başka işi kalmadı sırf bunları ayırıp rahatlamak için diziye geldi diye de düşünmüyor değilim. Zaten amacına da ulaşmak üzere .Ama biriside çıkıp artık bu Ceylan’ın tavırlarını değiştirsin artık. Bizler artık Ceylan’ı o itici ben bilirim diyerek ortada dolaşmasından gerçekten çok sıkıldık. Kadın Nevzat’a dahi kafa tutuyor. Madem ki sen Nevzat’tan daha güçlü bir konumdasın o zaman başa sen gelseydin . Lütfen artık reisin sana geri dönmeyeceğini kabul et ve kaybettiğini kabul et. Biletini al ülkeyi terk et. Hatta ve hatta en az senin kadar dik kafalı ama bir o kadar da yanılan oğlunu da alıp gidebilirsin. Tabi reis oğlum benle kalacak derse o başka. Ama Hızır Ali burada kalmak istiyor ise oda yaptığı hataları kabul etmek zorunda. Yani Selda ve Ekrem bey hatasını. Nasıl bu kadar kör olabilirsin Hızır Ali görmüyor musun kız senle oyun oynuyor. Ve olan Alparslan’a oluyor. İlyas bile onu Selda’ya neredeyse aşıksın diye suçlayacak. Alparslan ise delirmek üzere bu konuda . bir an önce bu konu açıklığa kavuşup Selda ve Ekrem’in ihaneti belli olsun. Tüm Çakır beyli ailesi de barışsın artık. Herkes barışsın desek te Hızır reis evi terk etti.

Meryem’ de sen aklını başına toplayana yaptıklarından pişman olana kadar ben yokum dedi bıraktı gitti Meryem’i. Aslında hem diziye hareketlilik katması açısından hem de Meryem’e azda olsa ders vermek için güzel bir hamle idi. Aslında tabi ki tüm bunlar reisin planı bence. Kafasında yine kırk tilki var kırkının da kuyruğu birbirine değmiyor. Reisin aklından geçenler aslında çok basit ama etkili yöntemler bence. Şimdilik herkes yerli yerinde dursun bir şey yapmasın emrini verdi ki kara Mürsel ve diğerleri rahatlasın. Kurtulduk diye düşünsünler. Ortalıkta rahat rahat dolaşsınlar istiyor. Kimseye değil sadece kendine bulaşsınlar istiyor. Yani aslında kendini bile bile ateşe atıyor. Ekrem’in otelinde kalması onunla baş başa yemekler yemesi hepsi reisin planının bir parçası ama bunu anlayan sadece tipi Murat. Reis Ekrem ile yemek yerken onun gözlerine bakar bile maviş gözlerinde ki intikam ateşini gördüm. Eminim ki bunu benim ile beraber ekran başında ki tüm izleyicilerde görmüştür. Meryem reis ile hem konuşmaya hem de onun gönlünü almaya geldiğinde ise karşılaştığı sahne sizce de çok klasik bir sahne değil mi. Tam da eski Yeşilçam filmleri gibi olmuştu. Hiçbir suçu günahı olmayan reisi üzerinde bornoz kapıyı açan sarılın bir hatun ve kapıda aldatıldığını düşünen Meryem. Şimdi kim haklı kim haksız derseniz İki taraf içinde bir şey diyemeyeceğim . Sanki şuan ikisi de büyük bir oyuna geldiler. Umarım ikisi de bu yanlışı çabuk anlar içimiz fazla baymadan barışırlar. Bizler zaten artık hem İlyas hem de Alparslan’ın yanında yeni partnerler görmek istiyoruz. Birde sana yeni bir karakter aramayalım reis. Lütfen aile hayatını bir an düzelt çeki düzen ver mutlu olduğunuz günlere dön. Kardeşini ve yeğenini de evlendir ya da sevgili bul hatta. Ama ne olursa olsun bu eski Yeşilçam filmleri senaryosu gibi olmasın .Reis otelde odada tüm bunları yaşarken ,diğerleri galeride toplanmış günün dedikodusu peşin de idiler. Kim terk etmiş birbirlerine ne demişler bunları konuşurken. Sadece Hurşit anladı reisin aklından geçenleri ve de anlattı kimse anlamada anlamak istemese de . Aslında Hurşit doğru konuştu amma velakin Hurşit ve enişte arasında ki maziye dayalı olaylar yüzünde onu pek te dinleyen yok. Ne yapsın oda konuştu anlattı umarım onu da dinleyen birileri çıkar.

Bu arada söylemeden yazmadan geçemeyeceğim . Ben enişte ve kimsesiz Yaşar arasında ki dostluğa diyaloglara hayran kaldım. Şahsen dizideki en sevdiğim karakterlerden birisi olan enişte karakteridir. Onun karısına olan o büyük aşkı, zaman zaman saflık derecesine varan tavırları ama yeri geldiği zaman dünyaya kafa tutacak kadar büyük yüreği olan bu karakteri gerçekten çok başarılı. Bu karaktere hayat veren oyuncumuz Hakan Karsak’ı tebrik ediyoruz. Neyse konumuza geri dönelim . Bunların Koğuş arkadaşlığı adı altında olan sohbetleri çok güzel tüm gün birbirlerini arayıp sohbet ediyorlarmış. Bu sohbet zamanla iyice ilerleyip dostumsun demeğe kadar gider mi bilinmez. Ama anlaşılan Yaşar İlyas’tan sonra kendine pek çok dost edindi edinecek bu ailede. Yönetmenimiz sayın Onur Tan ise yine yapacağını yapmış bölüm sonu sahnesi hem çok çarpıcı hem gerçekten çok inandırıcı idi. Meryem’in gözlerinde oluşan damlalar o kadar gerçekçi idi ki herkes inandı. Herkes şuan reisi suçlasa da aslında Meryem’de dahil onun bunu yapmadığının farkında. Tabi ki bu gerçeklerin ortaya bir yada birkaç bölüm sürecektir ki. Heyecan aksiyon macera olsun. Yoksa dizler nasıl böyle saatlerce sürer değil mi. Yönetmenimizi çarpıcı sahnelerden dolayı ayakta alkışlıyoruz tebrikler Onur Tan. Tabi ki dizide emeği geçen a-z ye tüm çalışanları setten oyunculardan çaycısına makyajcısından ütücüsüne rejiye kadar herkese teşekkürler bizlere böylesine güzel başarılı bir dizi izleme şansı verdiğiniz için. Bu bölüm için yorumlar şimdilik bu kadar inanıyorum ki önümüzde ki bölüm çok daha heyecanlı olacak . Yeni bölümde yeni yorumlarda buluşana dek kendinize iyi bakın sevgi ile kalın.