Dizi Gazete yazarı İçerde'deki o sahneyi acayip buldu

Oca 11, 2017

Sibel Doğu, Show TV dizisi İçerde'yi yorumladı.

İşte Sibel Doğu'nun İçerde yorumu:

Yılbaşı nedeniyle verilen aranın ardından yeniden Sarp- Davut dövüş sahnesi ve Melek’in Melek’ten çok şeytana benzediği araya girme sahnesiyle açtık İçerde dizisini bu hafta. Tahmin ettiğimiz gibi bu kavga sahnesinin tek getirisi, Celal’in Sarp ve Melek aşkından şüphelenmesi oldu. Gerçi, Sarp ile Melek de Celal’in bu şüphesini anlayarak önce dikkatli davranmaya sonra da ayrılmaya karar verdiler. (Sanki çok birliktelermiş gibi) ama aşklarına karşı duramayıp ayrılmadan bu karardan vazgeçtiler. Bu arada Celal Baba’ya yakalanma durumu da elbette hatırımıza Poyraz ile Ayşegül’ün Bahri Baba’ya yakalanmasını getirdi. Celal’in Melek ve Sarp arasında bir türlü etkili işlenmeyen aşkı anladığında Bahri Baba’dan daha sert bir tepki vereceği kesin. Umuyoruz ki, Sarp, Poyraz gibi kurşunların hedefi olmadan atlatır bu durumu. Eğer vurulacaksa da, Melek için değil Mert ile alakalı bir durum için vurulsun. Zira bir izleyici olarak Sarp’ın Mert ile olan aksiyon sahnelerini daha çok seviyorum.  Bu haftaki, Mert Sarp’ın görüntülerini gördü, Eylem bunu Sarp’a söyledi, Mert bunu anladı ve Sarp’a tuzak kurdu, Sarp Mert’in evine girdi, takip edildiğini anlayan Sarp Mert’i atlattı sahnelerini izlemek daha keyifliydi. Elbette, Coşkun’un Mert’e tam gerçek adını söyleyeceği sırada endişeden kalp krizi geçirecek diye korktuğum Celal’in araya girip ‘Seni bulacağım Coşkun’ diye bağırması da. Valla bu Coşkun’un eline koz geçirmesine gerek yok. Arada bir konuşmasıyla Celal’e yeterince huzursuzluk veriyor. Daha gerçekler ortaya çıkmadan Celal’in sonu gelecek diye korkuyorum bu gidişle. Gerçi, Celal’in bu hamlesi Sarp’a yarar. Sarp’ın görüntülerini Celal Baba’ya zaten göstermeye meyilli olmayan Mert’e gerçek adını öğrenmesine engel olan Celal’e kızgınlığından hiç vermez o görüntüleri.

Bu arada sadece bölümün başında görünen Davut’un Melek’i ilk gördüğü sahneyi hatırlamasıyla anladık ki, Davut baya Türk filmi kıvamında aşık olmuş Melek’e. Yolda görüp çarpılmalar, kızın yere düşen kitaplarını toplamalar filan. Allah’tan birbirlerine çarpmamışlar. (Gerçi o zaman Melek’in de Davut’a aşık olması gerekirdi) Dikkatimizi çeken bir başka nokta da; Davut ile rahmetli Mestan’ın 5 sene önce şuan ki karizmalarından baya bir geride oldukları idi.

Son sahnede evine direkt açılan asansöre binen Mert’in karşısına çıkanın Coşkun olacağını zannetmiştim ama Sarp oldu karşısına dikilen. Mert, silindi denilen görüntülerin kendisinde olmasını Füsun Teyze ve Eylem’in hatırına seni korumak için yaptım diye açıklar da, Sarp Leyla’nın evindeki görüntüler için ne der bilemiyorum artık. O da, patron olduğunu anladım, konuşmaya gittim gibi bir bahane bulur da inandırıcı olur mu göreceğiz artık.

Yalnız, Eylem’in kendisine Mert’in bilgisayarındaki görüntüleri getirmesinin ardından Sarp’ın direkt ‘Mert’in evinde ne işin vardı’ diye sormasını da atlayamayacağım. Sarp ve Mert’in kardeş yerine koydukları Melek ve Eylem’i birbirinden kıskanmalarına çok gülüyorum. Gerçekte kardeş olanların kendilerini olduklarını, bugüne kadar kardeş yerine koydukları kızların da yengeleri olduğunu anlasalar ne yapacaklarını her izleyici gibi merakla bekliyorum. Celal’in Melek’e tokat attığını öğrenen Mert’in gösterdiği tepkiyi de beğendiğimi belirtmek isterim. Gerçi evden çıkmışken nasıl duyduğunu anlamadık ama olsun. Celal’in Mert’in gözünde eksilmesi gerekiyordu. Yavaş yavaş gerçekleşiyor bu durum. Şimdi geriye ‘ailem bildiğim adam’ dediği Celal’in kendisini ailesinden ayırdığını öğrenmesi kalıyor. O konuda da Coşkun’dan gelecek hamleyi bekliyoruz hep beraber.

Kendisini Melek’e affettirmeye çalışan Celal bu konuda başarılı olamadığı gibi üstüne üstük kendisine bir cephe daha açtı. Celal’in Melek’e ilgisinden şüphelenen Yeşim DNA testi yaptırarak, Melek’in Celal’in öz kızı olduğunu öğrendi. Yeşim’in bu sırrı içinde fazla tutması pek mümkün görünmüyor karakteri tanıdığımız kadarıyla. Zira Melek’in Celal’ın kızı olması demek mirasa ortak olması demek. Gerçi Melek bu bölüm içinde Mert ile konuştuğu tercih yapma konusundaki tercihini Sarp ve ailesinden yana kullanacaktır ilerleyen bölümlerde. Eh bu da Yeşim için iyi haber sayılır. Yeşim büyük ihtimalle; en geç 2 hafta sonra Melek’in karşısına dikilip öğrendiği gerçeği gün yüzüne çıkaracaktır. Belki, Melek’in de bildiğini düşünerek. Bu gerçeği öğrenen Melek’in tavrı da Celal için ayrı bir yıkım olacaktır. Celal’in o yıkılmaz dağ gibi kurduğu düzeni sarsılmaya başlayacak yani sakladığı sırların öğrenilmesiyle. Tabii, esas kıyamet Sarp ve Mert’in kardeş olduğu ortaya çıkınca olacak. Yalnız, Yeşim demişken, kocası Celal’in yanında olmadığını ancak sabah koltukta görünce anlamasını da bir acayip bulduğumu belirtmek isterim. 

Geçen bölümü yoğun bakımda geçiren Yusuf Müdür de, bu hafta her dizi karakteri gibi başında konuşan sevdiceği sayesinde açtı gözlerini. Yusuf Müdür’ün eşiyle Celal davasına olan takıntısı yüzünden ayrıldığı tahmin ettiğimiz gibi, Serap Hanım’ın uyuşturucu ticaretine bulaşan oğlunun babasının Yusuf Müdür olduğunu da tahmin ediyoruz elbette. Yusuf Müdür’ün bu durumdan henüz haberdar olmadığını da. Serap ile Yusuf’un hala birbirini sevdiğini elbette. Serap’ın oğlunun uyuşturucuyu Alyanak’ın mahallesinde araması da bu işin ucunu Celal’e bağlıyor. Yani Celal ve Yusuf Müdür arasında yeni bir çatışma yaratmak için ortaya bir evlat çıkartmışlar. Gerçi bu evlat hikayenin başında yer alsaydı ve hikayenin en başından bu yana bu düşmanlığın nedeni olsaydı daha iyi olurdu. Zira, Yusuf’un en başından bu yana Celal’e bu kadar takıntılı olmak için kuvvetli bir sebebe ihtiyacı vardı. Bu nedenin hikayenin ortasında çıkmaması gerekiyordu.

Bölüm sonunda Sarp ve Mert’i karşı karşıya bıraktık. Dizideki iki ana karakter olduğu için karşı karşıya gelmeleri hikayedeki aksiyon için önemli. Ama bu yüzleşme sahnesinden çok büyük bir aksiyon da çıkacağını düşünmüyorum. Her iki kardeş de diğerinden şüphelense de Mert az evvel de belirttiğim gibi ‘Annenle Eylem hatrına seni korudum’ der, Sarp da patronun Leyla olduğunu anladığım için konuşmaya gittim der, iki kardeş de şüpheleriyle baş başa kalır ama bir diğerinin köstebek olduğunu henüz anlayamaz. Ama artık yavaş yavaş gerçekler ortaya çıksa da fena olmaz. Dizi en başında açıklandığı gibi tek sezonda bitecekse artık yavaş yavaş gerçeklerin ortaya çıkma zamanı geliyor çünkü.